A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Diskuze

Původní dotaz

Letím poprvé,sama a s přestupem-Turecko

14.05.2015 16:27:32 | Denisa1996
Denisa1996
Ahoj, v létě letím poprvé letadlem, sama a ještě ke všemu s přestupem.Má trasa Praha-Istanbul-Adana a zpáteční cesta to stejné.Jelikož o létání nevím de facto skoro nic, natož jak je to ještě s přestupem, byla bych ráda za vaše rady a zkušenosti.Neletím s cestovkou, letím sama, za přítelem.Jaká je šance, že se na letišti ztratím, co se zavazadlama, jak probíhají kontroly, neztratí se mi zavazadlo, přesune se hned automaticky do druhého letadla? jak je to při přestupu, když vystoupím v Istanbulu, kam pak mám jít, jak si mám najít své letadlo do Adany, co kontroly, atd atd...moc prosím.Kamarád, který letěl sám Londýn-Abu Dhabi-Bangkok se mi hrozně směje, že to moc hrotím a je to všechno super easy, ale já si prostě potřebuju být jistá...děkuji moc.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
18.05.2015 10:18 92.52.49.***
Re: Letím poprvé,sama a s přestupem-Turecko  

Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů.

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/turecko/cestovani/visa.html

Imigracna procedura znamena vystatie dllllhej fronty k jednej z prepažok, kde uradnik v tvojom pripade bude kontrolovat platnost pasu.

Denisa1996 17.05.2015 21:21

A ještě-píše se tam, že se cestující podrobí vízové a pasové kontrole, já se tredy podrobím jen pasové?

Denisa1996 17.05.2015 21:16

Moc děkuju.Pomohlo mi to a obavy z letu jsou nyní fakt minimální :-)Ještě bych se chtěla zeptat, co je ta imigrační procedura?

Neregistrovaný uživatel
15.05.2015 19:35 92.52.49.***

Este pridam jednoduchy navod:

Praha - absolvujes check-in ( odbavovacia procedura) , kde vyfasuješ BOARDING CARD, papierova kartička na ktorej mas uvedene udaje o lete,
odlet Praha prilet Istanbul, pridelenom sedadle atd., dôležitý je najma BOARDING TIME ( čas kedy sa zacina do lietadla nastupovat) a GATE ( kód brány ku ktorej sa pristaví lietadlo a kde budeš nastupovať.)
Dostaneš aj samolepku ako potvrdenku na batožinu v podpalubí ( dobre uschovať)
Pokiaĺ ťa odbavia hneď aj na nasledujúci vnutroštátny prelet, dostaneš ešte ďalšiu BOARDING CARD, kartičku na let Istanbul - Adana, ktorou sa budeš preukazovať pri nastupovaní na ďalší let.

Ak ťa odbavia aj s batožinou až do cieľa:
- po prílete ideš na imigračnú proceduru
- prejdeš do DOMESTIC terminalu a najdeš číslo brány GATE na ďalší let
- pri nastupovaní sa preukazuješ druhou BOARDING CARD Istanbul-Adana

Ak ťa odbavia len do Istanbulu:
- po prílete si vybavíš imigračnu proceduru
- musíš si vyzdvihnuť batožinu z pásu ( čislo pásu obvykle vidieť na svetelnych tabuliach kde sa prideľujú čísla pásu podľa čísla letu alebo nad každým pásom svieti informácia o ktorý let ide)
- po vyzdvihnutí batožiny prejdeš na DOMESTIC terminal a musiš check-in proceduru aj s batožinou absolvovať znovu
- vyfasuješ movú BOARDING CASD a novu samolepku na baložinu
- nájdeš odletovú bránu ( vyhľadáš si ju na svetelnej tabuli podla čísla domáceho letu).

Inak po imigračnej procedure už môžeš aj opustiť letisko ak máš chuť a čas, možeš sa po Turecku volne pohybovat.
Znie to možno komplikovanejšie ako to je - proste vždy je všetko raz po prvý krát :-) držím palce.

Neregistrovaný uživatel
15.05.2015 19:05 92.52.49.***

A tu su informacie ohladne transferu ( prilet zo zahranicia pokracujuci domacim preletom) , pozor Ty nie si transitujuci cestujuci ( prilet zo zahranicia a odlet do zahranicia).

http://www.ataturkairport.com/en-EN/preflight/Pages/Transfer.aspx

Neregistrovaný uživatel
15.05.2015 18:55 92.52.49.***

Tu je link na letiskove terminaly - su tam aj mapky ...

http://www.ataturkairport.com/en-EN/preflight/Pages/AiportMap.aspx

Neregistrovaný uživatel
15.05.2015 18:46 92.52.49.***

Pamätám si prvu paniku ako zvladnuť prestup v Baghkoku a to som už mala inak čo-to odlietané...

V prvom rade si už pri odlete zisti, či sa batožina odbavuje až do cielovej destinacie alebo si ju musiš sama vyzdvihnuť po prilete do Isanbulu z pásu a znovu odbaviť na vnutroštatny let.
Inak pre prestupe - ak vieš po anglicky - proste sa opytaš personalu a nasmeruju ťa.

Na letenke by si mala mať uvedené, či následný vnútroštátny odlet v Istanbule je z toho istého terminálu.
Po prilete do Istanbulu pôjdeš s davom na imigračné, vystojiš si frontu,
Potom ak sa netreba starať o batožinu tak musiš iba nájsť svetelnu tabulu kde su vypisane lety a budeš podľa čísla svojho letu hladať pridelené číslo brány na ďalší odlet /gate/. To keď zistíš, tak musíš nasledovať smerové tabule k číslu tohto gate, letiská bývajú celkom dobre značené.

Sally 15.05.2015 08:13

Asi to moc hrotíš, ALE
O zavazadla bych se nebál, ty automaticky přesunou. Takže buď letí dáloe s Tebou, nebo ........ (to byl pokus o vtip). Co se týče přestupu, tak bych se moc nesmál. Synovcovi tenkrát uletělo v Paříži letadlo do, protože měli z Thajska zpoždění, nestihli přestoupit a frrrrrrr. Jenže díky zpoždění jim museli zajistit přebukování letenky - letěli soukromě.

My vloni na Sicílii přestupovali ve Vídni (soukromý let). Ale měli jsme dostatek času, v klidu jsme se na letišti zorientovali a našli svoji GATE. Odbaveni jsme byli už v Práglu, takže nebyl problém. Zpátky už problém byl, protože z Catanie jsme letěli charterem do Vídně a oni nás odbavili jen tam. Zavazadla si letěli v klidu do Práglu a my se museli znova checkovat ve Vídni. Normálně jsme měli na přestup 50 minut, ale měli jsme asi 15 minut zpoždění a už to bylo. Hledat bránu, hledat checkpoint a stíhali jsme to jen taktak. A to byli na sebe navazující spoje. Ale zvládli jsme to. Chce to skutečně jen klid. Kolegyně když lítá do Ameriky za dcerou, tak má nachystané cedulky kam potřebuje a ty v Londýně (nebo kdekoliv přestupuje) jen ukáže a už jí nasměrují. No a z letiště vycházet nebudeš, zůstaneš určitě v bezcelní zóně.
Takže klídek a šťastný let. Máš číslo letu a to bývá na informačních tabulích

Denisa1996 14.05.2015 17:27
Letím poprvé,sama a s přestupem-Turecko  

Ahoj, v létě letím poprvé letadlem, sama a ještě ke všemu s přestupem.Má trasa Praha-Istanbul-Adana a zpáteční cesta to stejné.Jelikož o létání nevím de facto skoro nic, natož jak je to ještě s přestupem, byla bych ráda za vaše rady a zkušenosti.Neletím s cestovkou, letím sama, za přítelem.Jaká je šance, že se na letišti ztratím, co se zavazadlama, jak probíhají kontroly, neztratí se mi zavazadlo, přesune se hned automaticky do druhého letadla? jak je to při přestupu, když vystoupím v Istanbulu, kam pak mám jít, jak si mám najít své letadlo do Adany, co kontroly, atd atd...moc prosím.Kamarád, který letěl sám Londýn-Abu Dhabi-Bangkok se mi hrozně směje, že to moc hrotím a je to všechno super easy, ale já si prostě potřebuju být jistá...děkuji moc.

Zpět na všechny diskuze